08.11.18 | יום חמישי

מצגת טובה מתחילה מתוכן איכותי. תוכן כזה יוביל לבחירה ברורה של אלמנטים ודימויים חדים וחזקים. התוכן לא תמיד יהיה הכי מעניין אבל הוא חייב להיות איכותי (למשל סיכום רבעוני). אם החומר כתוב ומנוסח בצורה טובה וברורה, זה עוזר לנו לזקק אותו לשקפים. עשינו לכם סדר בבלאגן כדי שהמצגת שלכם תיהיה מקצועית ביותר, תעניק לכם בטחון עצמי ותרתק את הקהל שלכם.

 

שלב ראשון - כתיבת ראשי פרקים

כדאי להתחיל בכתיבת המצגת כמסך. כתבו את התוכן שתרצו להציג מהמיקרו אל המאקרו - קודם בראשי פרקים ורק אז את הפסקאות עצמן.

ראשי הפרקים יעזרו לכם להגדיר את הרעיונות המרכזים, אותם תרצו להעביר. חוץ מזה, זה יעשה לכם סדר בבלאגן ויעזור לכם להתאמן על מה שתרצו להגיד בפרזנטציה עצמה. זכרו כי המצגת אמורה לתמוך בפרזנטציה ולא להכביד במידע. לכן, כדאי להציג מידע קצר וממוקד, המסכם נקודות עבור הפרזנטציה.

 

שלב שני - הגדרת דימויים

הגדירו את הדימויים התומכים בטקסטים שכתבתם. דימויים הם לא רק לתמונות, אלא כל אלמנט ויז׳ואלי שאינו טקסט. זה יכול להיות אנימציה או GIF, סרטו יוטיוב, גרף, טבלה או אייקון. בכל מקרה הדימויים הנבחרים אמורים לעורר רגש, ולהעביר בצורה ברורה יותר רעיונות. כדאי להימנע מדימויים גנרים שמופיעים בכל מצגת, ולחשוב על כאלה שידברו בשפת המותג/החברה שלכם ויסקרנו את הצופים.

 

שלב שלישי - יצירת סטוריבורד

חלקו את הטקסטים והאלמנטים הגרפיים לשקפים, כלומר בונים סטוריבורד (ממש כמו בסרטים). מה יראו בכל שקף? מה יהיה כתוב? מה כדאי להגיד בעל-פה?

גם אם אין לכם כישרון ציור או שרבוט ניתן לעשות זאת. ואם אתם ממש מתעקשים - אפשר פשוט לעשות טבלה של שלושה טורים: 1.מספר השקף 2. רואים 3.שומעים.

שימו לב לחלוקת המידע - אילו שקפים עמוסים מדיי ואלו ריקים מתוכן? זה הזמן לתכנן מחדש אם יש צורך.

 

שלב רביעי - אפיון השקפים

אם שלב ארגון וסידור התכנים וחלוקת לשקפים הוא המאקרו, האפיון הוא המיקרו. גם כאן ניתן להשתמש בסטוריבורד, אך יותר מפורט ומדויק: איך לחלק את המסך? איפה ימוקם טקסט ואיפה תמוקם תמונה? מהם גדלי הטקסט לכותרות? לפסקאות? מהו היחס ביניהם? מהם גדלי התמונות/האלמנטים הגרפים? בשלב זה עדיף לא להגדיר צבעים. עימוד טוב של מצגת צריך קודם כל לעבוד בשחור לבן ורק לאחר מכן אפשר להכניס צבעים.

זהו שלב שיעזור לכם להבין איפה יש עומס ואיפה ריק, עוזר לכם להתרכז ולחדד את המסרים אותם אתם מעוניינים להעביר בכל שקף ושקף. אם חסרים לכם בשלב זה הדימויים שהגדרתם - מלאו את השקף ב"ממלאי מקום" (place holders).

 

שלב חמישי - מתחילים לעצב

אז השקפים עובדים טוב בשחור לבן, בגדלי טקסטים ואלמנטים גרפים ובמיקומם. עכשיו אפשר לבדוק את השפה העיצובית - מהם הצבעים המובילים? באילו מינונים להכניס אותם? אילו פונטים לכותרות, ולכותרות המשנה? לפסקאות? מהו סגנון התמונות - צילומי? מאויר? אייקוני? האם עליכם לרכוש את התמונות או שניתן למצוא במאגרי תמונות חינמים (shutterstock/depositephotos/freepik/unsplash)

אם המצגת שלכם לא מתבססת על מיתוג של חברה או עסק - בחירת הפונטים והצבעים היא נושא שכדאי להתעכב עליו. נסו לבחור צבעים ופונטים המתקשרים לעולם התוכן של נושא המצגת, או של הקהל הצופה בה.

 

כל אלה מגדירים את הטון והסגנון של המצגת. הם עוזרים להעביר במדויק את נימת הדיבור של נושא המצגת. כדי לא לסטות מהערכים והמסרים של המצגת, עליכם להיות עקביים ובשביל זה נועדו חוקים. החוקים האלה הם בעצם העיצוב. כל השקפים אמורים להראות כמשפחה אחת. אומנם כל שקף הוא יחודי, אבל עדיין הוא דומה להוריו (שערים פנימיים) ולאחיו (יתר השקופיות). כלומר, כדאי להגדיר פריסה כללית (layout) לכל סוגי השקפים. למשל, כל השקפים שהם שערים פנימיים יעוצבו לפי סגנון A. כל השקפים שמאופיינים בטקסטים בלבד יעוצבו לפי סגנון B. כל השקפים שממחישים עובדות וגרפים יעוצבו לפי סגנון C. אם תעבדו לפי חזרתיות קבועה תבנו מאסטרים (masters) לכל סוגי השקפים ותהיו ערוכים מראש.

 

מצגת היא כלי חשוב להצגת המקצועיות וארסנל הידע שלכם. נהוג לחשוב שתחום המצגות הוא משעמם וטרחני, אבל ההפך הוא הנכון. מצגות הן עולם ומלואו ומאפשרות תוכלו להעביר רעיונות ותהליכים בצורה משכנעת, מעניינת וצבעונית. הן יעניקו לכם ייתרון משמעותי בעבודה מול לקוחות או משקיעים.

© 2019 כל הזכויות שמורות לסטודיו TALA. קופירייטינג: ארז זכאי