07.10.18 | יום ראשון

יש לא מעט לקוחות הפונים אלינו ומספרים שפתחו עסק וזקוקים ללוגו. לוגו הוא אכן הכרחי וחשוב, אבל הוא רק "חלק מ-". עסק חייב מיתוג שיעטוף  יחזק, ויצמיח אותו.

 

המותג שלכם הוא ההבטחה ללקוחות. הוא אומר להם מה הם יכולים לצפות מן המוצרים והשירותים שלכם, והוא מבדיל את ההצעה שלכם מזאת של המתחרים. המותג שלכם הוא נגזרת של הערכים והאישיות שלכם, מי אתם רוצים להיות ואיך הלקוחות רואים אתכם.

 

כדי למשוך אל המותג שלכם את הלקוחות האידיאלים, עליכם להגדיר קודם כל, עוד לפני יצירת מיתוג, את קהלי היעד שלכם. ככל שתיהיה ספציפיים יותר בהגדרת הקהלים (כדאי עד 3 שונים) כך גם המיתוג יהיה מדויק יותר.

 

היום נדבר בקצרה על דגשים חשובים שלא כדאי להקל בהם ראש בתהליך המיתוג. זה לא תמיד קל ומהיר, חשוב לעשות נסיונות ובדיקות רבות בדרך. מה שבטוח - בסופו של המסע תתאהבו מחדש ותהיו גאים בעסק שלכם. 

#1 הלוגו

הלוגו הוא סימן גרפי שמייצג את המותג שלכם. זה יכול להיות סמל עם שם כתוב או רק סמל. האופציה השנייה מתאימה למותגים מבוססים ומזוהים כבר שנים רבות. לדוגמא הלוגו של "apple" - כמעט ואין שימוש בשם המותג אלא רק בסמל. אם אתם רואים את הסמל הזה - מיד תזהו למי הוא שייך.

 

ויש אופציה שלישית - שימוש בשם בלבד בלוגו נקרא לוגוטייפ (logotype). לדוגמא, הלוגו של "קוקה קולה" הוא דוגמא טובה לטקסט שעוצב באופן ייחודי. צורת הגל היא כל כך מזוהה, ולכן גם בעדכון הלוגו לאורך השנים שמרו עלייה.

 

דוגמאות אלו מוכיחות לנו כי לוגו טוב הוא כזה שמזהים גם מרחוק.

מבחן השחור לבן

לפני שנכנסים לעניין הצבעים, הלוגו שלכם חייב לעבוד בראש ובראשונה כאשר הוא שחור על גבי לבן (או להיפך). אם הוא לא עומד במבחן הזה - שום צבע לא יעזור.

 

צבע והיפוכו

אז הלוגו עובד מעולה גם בשחור וגם בלבן? עכשיו אפשר לעבור לגרסה הצבעונית שלו. נסו שלא להכיל יותר מדיי צבעים בלוגו. שני צבעים זה לגמרי מספיק. בדקו איך הלוגו עובד על גבי רקע כהה ואיך על גבי רקע בהיר. רוב הצבעים לא בהכרח יעבדו על גבי שני סוגי הרקעים, לכן כדאי שתיהיה לכם גרסה הפוכה (invert) של הלוגו - צבע בהיר יותר מצבעו העיקרי או צבע כהה יותר. שימו לב! אם לדוגמא הלוגו שלכם אדום - זה לא אומר שהגרסה הבהירה שלו תיהיה ורוד בייבי. הגרסה הבהירה יכולה להיות פשוט לבן.

 

אופקי ואנכי

ישנם שימושים שונים ללוגו שלכם. לפעמים מתאים שהלוגו יוצג בגרסה אנכית ולפעמים דווקא בגרסה אופקית. וודאו שכל האפשרויות מכוסות.

 

סימן משני

יש מקרים בהם כדאי להצטייד בסימן משני (submark): כשהלוגו גדול מדיי ואתם צריכים להשתמש בו בתוך עיגול או ריבוע קטנים. כשאתם צריכים פאביקון (favicon) ללשונית האתר. כשאתם צריכים לייצג את העסק רק בסימן קטן - זה הזמן להשתמש בסימן המשני. זה יכול להיות רק אות מתוך הלוגו או צורה מאופיינת בצבע מאופיין של המותג.

 

 

 

#2 פלטת צבעים

פלטת הצבעים אמורה להכיל צבעים עיקריים וצבעי משנה. בדרך כלל אחד או שניים מהצבעים נגזרים מצבעי הלוגו. הצבעים המשניים יופיעו בשאר האלמנטים בשפה הגרפית.

 

קודי צבע

ודאו שיש בידכם את קודי צבעי הפנטון (pantone) שהגדרתם. צבעים אלה מאפשרים לכם לקבל ולהציג צבעים מדויקים יותר בכל פלטפורמה אפשרית - בין אם על גבי מסך ובין אם בפורמט מודפס.

 

#3 טיפוגרפיה

טיפוגרפיה משמעותה אופן העמדת הטקסטים, היחס והפרופורציות ביניהם ואפיון הגופנים (fonts). טיפוגרפיה היא חלק מהותי מאוד באפיון השפה הגרפית - כדאי להשקיע בה ולבצע בדיקות בדיוק כמו בנושא צבעי המותג. בדרך כלל מומלץ להשתמש בפונט אחד או שניים עבור כותרות ופונט אחד עבור טקסט רץ (פסקאות). בסך הכל עד 3 סוגי פונטים.

 

אם בלוגו שלכם יש שימוש בפונט שאפשר להשתמש בו גם עבור כותרות - הרי זה מבורך.

 

קל כבד

כדי לשמור על אפיון המותג שלכם וליצור אחידות כדאי להגדיר גם את משקלי הגופנים. לדוגמא, להחליט שכותרות משנה יהיו קטנות ובמשקל בולט (bold) ואילו כותרות ראשיות יהיו גדולות יותר אך במשקל קל (light).

 

 

#4 אלמנטים גרפים

אלמנטים גרפיים ישמשו כבנק של דימויים המשתלבים עם פלטת הצבעים והטיפוגרפיה. הם יכולים להיות קווים המאופיינים בעובי מסוים או בזווית מסויימת. הם יכולים להיות אייקונים או סדרת איורים. גם פה חשוב להיות עקביים. ודאו שהאייקונים או האיורים עובדים כסדרה - אם זה בנקודת מבט (פרונטליים או צידיים? שטוחים או תלת מימדיים?) אם זה בזוויות, בעובי וסגנון הקווים. האם הם מאופיינים בקווי מתאר (outlines) או במילוי (fill) או גם וגם?

 

 

 

#5 אלמנטים צילומיים

צילומים הם חלק ויזואלי חשוב, אם כי הם לא תמיד הכרחיים בכל שפת מותג. אם בחרתם להשתמש בצילומים - הקפידו להשתמש באותו סגנון ותחושה של שאר השפה הגרפית. האימג'ים שלכם צריכים לעבוד עם הלוגו, הטיפוגרפיה, פלטת הצבעים והאלמנטים הגרפיים, אבל בעיקר עם הקול (voice) של המותג - עליו נדבר ב-must הבא.

 

העברת מסר

הלקוחות שלכם סורקים תוכן ויזואלי במהירות, ואם אין שום אימג' שימשוך אותם הם אפילו לא יטרחו לקרוא שום תוכן אינפורמטיבי. הצילומים אמורים להעביר מסר שיחזק את ערכי המותג. הצילומים יכולים להכיל אנשים או טבע או דומם - בכל מקרה הם מעבירים תחושה מסוימת וקונוטציות אצל הלקוחות שלכם. חשבו על כל קונטציה אפשרית (האם היא טובה או רעה לכם) והימנעו ממסרים שהם לא חד משמעיים.

 

תכנון מראש

חשבו על התכנים המוצגים בצילומים שלכם, בין אם בחרתם לשכור צלם או לרכוש אימג'ים ממאגרי תמונות. לפני יום צילום, שרטטו ברפרוף (או הכינו רשימה, אין צורך ברקע בציור) לגבי הדגשים שהייתם רוצים בצילומים: הקומפוזיציה של האלמנטים, איך הם יצטלמו, איזו תאורה תיהיה עליהם, רחוקים או קרובים, עמוסים בפרטים או מינימליסטים. ודאו כי הבאתם ליום הצילום את כל האלמנטים הדרושים כדי להגיע לתוצאה הרצויה. לא הכל אפשר לסדר בפוטושופ.

 

 

 

#6 קול

אחרון חביב ברשימה - הקול (voice) של המותג. עליכם להגדיר איך אתם רוצים לדבר עם הלקוחות שלכם, מהו הטון? מהו הסלנג? כדי לענות על כך תשאל: האם אתם רשמיים או הומוריסטיים? האם אתם ציניים או חינוכיים?

עבור הטקסטים של המותג השתמשו באותם ביטויים ומילים, באותה פניית גוף (יחיד/ה, רבים/רבות) ובאותה נימת דיבור בכל יישומי המותג - בבלוג, בניוזלטר, בחנות האינטרנטית, בברושור (בקיצור בכולם). וודאו כי האלמנטים הגרפיים (אייקונים ואיורים) מדברים באותו טון (לא נשתמש באיורים מצחיקים עבור עסק שמעוניין לשדר רשמיות). עבור האלמנטים הצילומיים השתמשו באותם הבעות פנים אצל המצולמים ובאותם אלמנטים שיעבירו בדיוק את המסר שלכם. אם יש לכם חנות פיזית - המוכרנים שלכם גם צריכים לדבר ולהראות באותו הטון שהגדרתם.

אז לסיכום, אלה הם 6 ה-mustים בדרך למותג חזק. הם חייבים לדבר על באותה שפה, להשתלב ביחד ולהעלות תחושות ורגשות אצל הלקוחות. תישארו עקביים!

© 2019 כל הזכויות שמורות לסטודיו TALA. קופירייטינג: ארז זכאי